ARTEDIEM Kroměříž

  • 20. Listopad 2013 - 10:27

V rámci ARTEDIEM Kroměříž jsme 12. listopadu navštívili projekci filmu Balada pro banditu.

V úvodu film představil ředitel DK Jiří Králík a tvůrce stejnojmenné divadelní hry Milan Uhde, který na nás zapůsobil svým stručným a výstižným vyjadřováním. Film vznikl v roce 1987, režie se ujal Vladimír Sís a v hlavních rolích se představili Miroslav Donutil jako Nikola Šuhaj a Eva Bittová jako Eržika. Protože jde o muzikál, je nutno zmínit i autory hudby, Miloše Štědroně a Vlastimila Hálu.

A co říci o díle?

Jde o velice působivý projekt kombinující natočené živé představení pod širým nebem s filmovými scénami. Parta mladých lidí převedla divadelní zpracování Olbrachtova románu Nikola Šuhaj loupežník do filmové podoby. Fikce se prolíná se skutečností, pušky nahradily kytary, místo koně poslouží kláda. Je to nezvyklé, ale zajímavé pokoukání, výsledek má své specifické kouzlo, a to i díky hercům, které dnes známe jako vyzrálé osobnosti, ale také díky hudební složce a dnes už zlidovělým písničkám.

Závěrečná beseda proběhla opět za účasti ředitele DK, pana Uhdeho a  redaktora ČT ART  Miroslava Balaštíka.

Film vzbudil rozporuplné pocity, některé nadchl, jiné zklamal, ale snad už nebude ve škole žák, který by nevěděl, co má společného román Nikola Šuhaj loupežník a film Balada pro banditu.


Související články