Procházka střevem na SZŠ

  • 18. Říjen 2017 - 11:58

10. 10. 2017 v rámci projektu Týdne zdraví zastřešeným ,,Zdravým městem" si skutečně návštěvníci prošli tunel charakterizující problémy ve střevě. 

Prožitkový program působí na jedince velmi intenzivně, což je hlavním cílem této preventivní zdravotní akce. A jak zapůsobila prohlídka na naše žáky? 

,,Jedna z věcí, kterou mohli žáci i široká veřejnost vidět, byla ukázka zvětšeného tlustého střeva. I my žáci 1. A s naší třídní paní učitelkou Procházkou jsme se šli v rámci předmětu Teorie ošetřovatelství na něj podívat. Střevo bylo velké asi 8m a každý si ho mohl projít a v textu pověšeném na stěně se dočíst různé zajímavé věci. Například, že tlusté střevo má 3 části - tračník, konečník a slepé střevo a také, že na levé straně slepého střeva je uložený červovitý výběžek - apendix, který když praskne, tak mohou nastat komplikace. Víte, kolik metrů měří tlusté střevo? Asi 1,5 m. Hlavní informaci, kterou jsme si všichni z přednášky odnesli je, že tlusté střevo musíme chránit jako všechny orgány, jinak můžeme dostat rakovinu tlustého střeva. To jak víme, není žádná sranda. A jak tomu zabráníme? Nekonzumujte často tučná jídla, ba naopak zařaďte do jídelníčku hodně vlákniny a zeleniny. Také u lidí nad 50 let je dobré chodit na vyšetření zvané kolonoskopie. Své zdraví si musíme chránit v jakémkoli věku. To vše a ještě víc jsme se mohli dozvědět v tento den. Projekt byl zajímavý a velmi poučný a já s mnoha dalšími spolužáky jsme za projekt velmi rádi.“

Petra Veselá, 1. A, Mgr. Hana Kovářová

Fotogalerie zde


Související články