Zpráva od výchovného poradce

  • 7. Září 2015 - 6:09

Milí žáci, dovolte mi, abych vás v úvodu školního roku 2015/2016 přivítala krátkým zamyšlením:

O prázdninách obvykle nikdo na školu moc nemyslí. Výjimkou nejsou ani žáci, ani rodiče ani učitelé. A tak je to správné.

Ale s blížícím se koncem prázdnin se každoročně rozbíhá stejný kolotoč. Každý zaznamená, že něco „nepopsatelně školního“ je ve vzduchu. Pravděpodobně nejlépe vyvinutý čich na školu mají prodejci školních pomůcek. Ti nám už v polovině prázdnin kazí náladu přesvědčováním, že sešity, tužky a pravítka jsou to jediné, co nám schází ke štěstí.  Vzápětí se probudí rodiče, kteří se koncem srpna snaží zmobilizovat své ratolesti z prázdninové letargie. Ovšem zbystří i učitelé. Ti se pro změnu snaží zmobilizovat sami sebe.  Obvykle se to podaří – mají na to celý přípravný týden a čerstvé zásoby kávy (někteří nevyčerpatelné zásoby optimismu).

Jen ti, kterých se škola vlastně dotýká nejvíc, se tváří jakoby se nic nedělo – žáci jsou nadále v klidu a v pohodě.  Statečně odolávají slibům obchodníků, výhružkám rodičů a optimistickým vizím učitelů.  Užívají si volné dny, jak jen to jde.  A tak je to správné! Jsem přesvědčena o tom, že spokojeně prožité prázdniny jsou nejlepší přípravou na školní rok.

Milí žáci,

s novým školním rokem srdečně zdravím všechny žáky i učitele. Zvlášť srdečně však zdravím ty, kterým se do školy ještě moc nechce (Snad vám to nevydrží dlouho!), pak také ty, kteří přicházejí poprvé a ještě netuší, jaké to tady bude, a také všechny, kteří letos vstupují do posledního ročníku a už teď mají respekt z maturitní zkoušky.  Vnímám, že škola vždycky není jen „procházka růžovým sadem“, a tak vám přeji klidnou cestu za vysněnými cíli lemovanou odhodláním překonávat těžkosti. A kdyby přece jen něco nevycházelo úplně tak, jak by mělo. Jsem tu pro vás. 

 Ludmila Hanáková, výchovná poradkyně


Související články