13. 10. 2024
Ahoj, Praho!
Ve dnech 25.9. – 27.9. absolvovali žáci 3. ročníků exkurzi do Prahy. Naše hlavní město se může pyšnit jedinečnými památkami, kulturou i neopakovatelným geniem loci, který žáci během svého pobytu mohli pocítit. Po příjezdu do Prahy a následném ubytování na kolejích Univerzity Karlovy se žáci vydali na prohlídku Národního muzea, ve kterém mohli zhlédnout jak historický vývoj českých zemí, tak vývoj života na zemi od počátku až po současnost. Jednotlivé expozice přibližovaly např. život savců, vývoj obratlovců nebo nerostné bohatství z různých koutů naší planety. Procházka večerní Prahou poté odhalila město v cela jiných obrysech. Nasvícené Stavovské divadlo, Obecní dům s Prašnou bránou, Rudolfinum, Filozofická fakulta UK a Staroměstské náměstí působily mnohem tajemnější atmosférou, než je tomu během dne.
Druhý den se Praha probouzela do deštivého rána a žáky čekala prohlídka Pražského hradu. Tento největší obytný hradní komplex na světě a rovněž sídlo prezidenta i tehdejších českých králů nám i přes nepříznivé počasí odhalil svoje klenoty. Trasa prohlídky vedla přes chrám sv. Víta, kde je mimo jiné pohřben jeden z největších českých králů, a to Karel IV., dále kolem reprezentačních budov až k bazilice sv. Jiří a prohlídka byla dovršena ve Zlaté uličce, kde bylo možné spatřit malé domečky, ve kterých žili např. zlatníci, hradní čeleď, ale i jeden z nejslavnějších světových spisovatelů - Franz Kafka.
Abychom si atmosféru Prahy vychutnali i z trochu jiného pohledu, čekala nás vyjížďka parníkem z Dvořákova nábřeží. Během plavby bylo možné vidět další významné památky pražské metropole, a to Karlův most, Petřínskou rozhlednu, Národní divadlo nebo Úřad vlády ČR, tedy známou Strakovu akademii.
Žáci také během svého pobytu v Praze navštívili divadelní představení. Divadlo v Dlouhé nám nabídlo jedinečný zážitek v podobě komedie Don Juan a já v hlavní roli s Michalem Isteníkem. Příběh, do kterého vstupuje umělá inteligence, pomocí níž se snaží postavy navázat kontakt s opačným pohlavím na základě seznamovací platformy, byl příjemným kulturním zpestřením. Poslední den v Praze přinesl krásné slunečné počasí, tudíž naše kroky vedly na jednu z nejznámějších pražských vyhlídek. Vyšehrad nabídl nejen úchvatný pohled na okolí, ale také procházku po místním hřbitově, kde jsou pohřbena slavná jména české kultury jako např. Karel Hynek Mácha, Jiří Menzel, Božena Němcová, Bedřich Smetana, Jan Neruda, Waldemar Matuška, Radoslav Brzobohatý, Milada Horáková a další.
Po dopolední vycházce nás už čekal odjezd domů. Z Prahy jsme se vraceli nejen s nákupními taškami, které skrývaly suvenýry z různých obchodních řetězců, ale také obohaceni novými zážitky, na které budeme velice rádi vzpomínat.