Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

1. 4. 2025

Ledovce jižního Norska – přírodní divy pod severním nebem

Ledovce jižního Norska – přírodní divy pod severním nebem

Odborník z praxe, pan Jan Gryga, proslovil v rámci letošního Týdne škol UNESCO pro žáky 1. ročníků přednášku o ledovcích.


Ledovce jižního Norska jsou fascinující nejen svou velikostí, ale i svou dynamikou. Zatímco některé se v důsledku změny klimatu zmenšují, jiné, jako je například Briksdalsbreen, vykazují krátkodobý růst díky specifickým podmínkám. Tyto změny jsou předmětem výzkumu, protože jsou důkazem vlivu globálního oteplování na přírodní systémy.

Bergen, druhé největší město Norska, je výborným výchozím bodem pro návštěvu těchto ledovců. Město, známé svou historickou čtvrtí Bryggen, zapsanou na seznamu UNESCO, nabízí nádherné výhledy na okolní fjordy, které jsou vytesány právě ledovci. Mnohé turistické trasy vedou přímo k ledovcům, kde mohou návštěvníci zažít jejich impozantní velikost na vlastní oči.

Zajímavostí je, že norské ledovce nejsou jen turistickými atrakcemi, ale i místy, která mají kulturní a historický význam. Vědci i místní obyvatelé se na ně dívají jako na symbol síly přírody. Ledovce byly v minulosti místem, kde se odehrávaly příběhy norských mýtů a legend, které se tradují po staletí.

V přednášce pana Jana Grygy, která proběhla v pátek 28. března 2025 ve spojitosti s letos vyhlášeným Mezinárodním rokem ochrany ledovců, jsme se dozvěděli, jak je důležité chránit norské ledovce. Změna klimatu a zrychlující tání ledovců mohou mít dlouhodobé dopady na ekologii i vodní zdroje. Tato přírodní divadla nás nejen fascinují, ale i varují před nevratnými změnami naší planety.

 

Ing. Aneta Prokopov, Ph.D.

učitelka přírodovědných předmětů