28. 9. 2021
PhDr. Ludmila Hanáková
V jakých letech jste studovala?
- Na zdravotnické škole v Kroměříži jsem studovala od roku 1979 do roku 1983.
Kdo byl váš třídní učitel?
- V průběhu studia jsem měla několik třídních učitelek. Nejprve p. učitelku Veličkovou, učila dějepis a český jazyk. Ve 2. ročníku p. učitelku, jejíž jméno jsem bohužel zapomněla a poslední dva roky byla mojí třídní učitelkou paní Irena Šlosarová, která nás učila odborné předměty.
Obor studia:
- Studovala jsem obor Zdravotní sestra
Jaké je Vaše dosažené vzdělání, Vaše aktuální profese a místo výkonu práce?
Vystudovala jsem Učitelství odborných předmětů pro střední zdravotnické školy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po absolvování vysoké školy jsem začala pracovat jako učitelka na Střední zdravotnické škole Kroměříž a vlastně tuto profesi vykonávám dodnes.
Máte nějaké zajímavé pracovní zkušenosti? Pokud ano tak uveďte.
Zajímavých pracovních zkušeností mám mnoho. Možná je vhodné při této příležitosti vzpomenout ty nejstarší. Po maturitě jsem krátce pracovala v Kroměřížské nemocnici, na interním oddělení. Mojí první staniční sestrou, tedy první nadřízenou, byla paní Sylva Navrátilová. Vlídná, nesmírně lidská, ale přísná a důsledná sestra profesionálka, která vždy hájila zájmy pacientů. Naučila jsem se od ní mnohým ošetřovatelským dovednostem. Vzpomínám také na jinou staniční sestru, s níž jsem se potkala již jako učitelka, na paní Alenu Kovářovou, která mě inspirovala nejen hlubokými odbornými znalostmi, důstojným vystupováním, láskou k oboru, ale především pevnými etickými postoji. Coby začínající učitelka jsem se často v nesnázích obracela na starší, zkušenější kolegyně a vždy se mi dostalo pomoci a podpory.
Co vám nejvíc dalo studium na SZŠ v Kroměříži?
Moje zkušenost se středoškolským studiem je taková, že jde především o kontakt s poznáním. Jeho neoddělitelnou součástí je běžné setkávání s různými lidmi, s jejich názory, myšlenkami, s různým prostředím….. Řekla bych, že středoškolské studium pro mne bylo velmi inspirativní. Uvědomila jsem si, co chci a co nechci, ověřila jsem si, co ještě zvládnu a na co už nestačím, naučila jsem se spoléhat sama na sebe, získala jsem víru ve vlastní schopnosti.
Jaké tři rysy by podle vás měly charakterizovat kvalitního zdravotníka či pracovníka v sociálních službách?
Na prvním místě bych uvedla pozitivní vztah k lidem, který se projeví slušným a trpělivým chováním a jehož součástí je i jistá míra shovívavosti k lidským nedokonalostem. Za zcela nepostradatelné pokládám odbornost čili odpovídající vědomosti a zručnost. Dalším důležitým předpokladem je sociální vyspělost.
Která věc se Vám jako první vybaví v souvislosti se SZŠ Kroměříž?
Smysluplnost a také to, že jsem tam stále ráda.
Kterého živoucího člověka (ze soukromé nebo všeobecné sféry) nejvíc obdivujete a z jakého důvodu?
Osob, kterých si vážím je mnoho. Často pozoruji na lidech mnoho příkladných vlastností a obdivuhodných skutků. Obecně si vážím lidí, jejichž život naplňují etické principy. Jedním z nich je pan Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.